مشاوره منابع انسانی

تیپ شناسی مایرزبریگز به علت رواج بسیار زیاد در سراسر دنیا یکی از به روز ترین و دقیق ترین ابزارهایی است که مدیران ارشد سازمانها را برای رویارویی با مسائل مختلف یاری می رساند.

یکی از مهمترین کاربردهای تیپ شناسی مایرزبریگز بطور بسیار گسترده در منابع انسانی نمود پیدا می کند بطوریکه در بخش های مختلف سازمانهای پیشرو از مصاحبه شغلی و استخدام که دغدغه بسیاری از سازمانهاست تا توسعه مدیریت و رهبری مورد استفاده قرار می گیرد. از زاویه ای دیگر این ابزار برای کمک به جویندگان کار و افزایش رضایت شغلی کارمندان نیز بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. (برای خواندن در مورد مشاوره شغلی کلیک کنید)

سالانه مدیران هوشمند بسیاری در سراسر دنیا از MBTI برای بهبود مهارتهای رهبری خود بهره می گیرند و تاثیرات آن در مدیریت تغییر، مدیریت تعارض، مدیریت استرس، مدیریت حل مساله و افزایش خلاقیت، تشکیل و توسعه تیم ها و گروه های کاری، حفظ و نگهداری کارکنان، تصمیمات استراتژیک و همینطور ارتقای موقعیت سازمانی به سرعت نمودار می شود.

مدیران بازاریابی و فروش شرکت ها و سازمانها نیز برای بهینه سازی پرسنل تیم بازاریابی و فروش بطور گسترده از MBTI  و MTR-i  استفاده می کنند. در ابعاد متفاوت از جمله توسعه هوش هیجانی (EQ)، مدیریت ارتباط موثرتر با مشتریان، سبک های مختلف یادگیری هر تیپ شخصیتی و آموزش پرسنل فروش، روشهای ترجیحی تبادل اطلاعات مشتریان، روشهای های تصمیم گیری مشتریان، مطالعه و تحقیقات بازار، توسعه و بهبود ارتباطات تیمی و در نهایت بصورت پیشرفته برای بهینه سازی ترکیبی پرسنل فروش و تیم سازی، این دانش با قدمت بیش از 50 سال به میان می آید.

بر اساس آمار جهانی، مدیران منابع انسانی بطور اخص و مدیران روابط عمومی سازمانها بیش از سایرین به این ابزار توجه داشته اند. از این جهت به آن ابزار گفته می شود که امکان سنجش، تفکیک و شناخت عمیق افراد و درک ترجیحات و تفاوت های شخصیتی آنان را برای مدیران و حتی خود پرسنل فراهم می آورد. لذا آموزش MBTI به پرسنل نیز برای توسعه مهارتهای ارتباطی، روابط بین فردی و مدیریت استرس توصیه می شود.

برخی کاربردهای MBTI در منابع انسانی:

حل تعارض | مدیریت تغییر | افزایش اثر بخشی و کارآیی پرسنل | آموزش براساس ترجیحات و تیپ شخصیتی | بهبود روابط با پرسنل زن | ارتباط موثرتر با پرسنل مرد | مدیریت و رهبری

دانلود چکیده مقاله پژوهشی

برای درخواست مشاوره و همکاری از فرم زیر استفاده نمایید.

[contact-form-7 404 "Not Found"]

دیدگاهتان را بنویسید